Our Team

Chairman

John Barber

Chairman

Managing Director

Andy Heald

Managing Director

Deputy Managing Director

Ciara Clarke

Deputy Managing Director

Director (Operations, London)

Melissa Melikian

Director (Operations, London)

Director (Head of Fieldwork)

Martin Cook

Director (Head of Fieldwork)

Director (Finance)

linzi Linton

Director (Finance)

Project Manager (London)

Catherine Edwards

Project Manager (London)

Project Manager (London)

Matt Parker Wooding

Project Manager (London)

Project Officer (London)

Helen MacQuarrie

Project Officer (London)

Project Manager (London)

Lucy Whittingham

Project Manager (London)

Project Officer (London)

Les Capon

Project Officer (London)

Project Manager (Edinburgh)

Anne Crone

Project Manager (Edinburgh)

Project Manager (Edinburgh)

Lindsay Dunbar

Project Manager (Edinburgh)

Project Manager (Edinburgh)

Ross Murray

Project Manager (Edinburgh)

Project Manager (Edinburgh)

Dawn McLaren

Project Manager (Edinburgh)

Senior Conservator

Gretel Evans

Senior Conservator

Project Manager (Edinburgh)

Diana Sproat

Project Manager (Edinburgh)

Head of Community Heritage

Pat Buchanan

Head of Community Heritage

Project Manager (Edinburgh)

Vicky Oleksy

Project Manager (Edinburgh)

Conservator

Natalie Mitchell

Conservator

Project Officer (Edinburgh)

Gemma Hudson

Project Officer (Edinburgh)

Project Officer (Edinburgh)

Jamie Humble

Project Officer (Edinburgh)

Project Officer (Post-Ex)

Jackaline Robertson

Project Officer (Post-Ex)

Operations Manager (Inverness)

Mary Peteranna

Operations Manager (Inverness)

Project Manager (Inverness)

Cathy MacIver

Project Manager (Inverness)

Project Supervisor (Inverness)

Sam Williamson

Project Supervisor (Inverness)

Archaeologist (Inverness)

Lindsey Stirling

Archaeologist (Inverness)

Project Officer (Inverness)

Lynn Fraser

Project Officer (Inverness)

Project Officer (Edinburgh)

Tom Bradley-Lovekin

Project Officer (Edinburgh)

Project Supervisor (Edinburgh)

Nick Johnstone

Project Supervisor (Edinburgh)

Project Manager (Edinburgh)

Lynne Roy

Project Manager (Edinburgh)

Project Manager (Edinburgh)

Michael Roy

Project Manager (Edinburgh)

Archaeologist (Edinburgh)

Lisa Bird

Archaeologist (Edinburgh)

Digital Development Officer

Mark Seaborne

Digital Development Officer

Project Manager (York)

Stephen Potten

Project Manager (York)

Project Officer (Geophysics)

James Lawton

Project Officer (Geophysics)

Project Supervisor (Geophysics)

Kimberley Teale

Project Supervisor (Geophysics)

Project Officer (York)

Paul Clarke

Project Officer (York)

Project Officer (York)

Ian Atkins

Project Officer (York)

Project Supervisor (York)

Matt Walker

Project Supervisor (York)

Community Archaeologist

Charlotte Douglas

Community Archaeologist

Community Archaeologist

Katie Roper

Community Archaeologist

Project Officer (Edinburgh)

Rob Engl

Project Officer (Edinburgh)

Project Officer (Edinburgh)

Alan Duffy

Project Officer (Edinburgh)

Project Officer (Edinburgh)

Kevin Paton

Project Officer (Edinburgh)

Finance Administrator

Ilona Soffe

Finance Administrator

Archaeologist (Edinburgh)

Stuart Wilson

Archaeologist (Edinburgh)

Archaeologist (Edinburgh)

Steven Watt

Archaeologist (Edinburgh)

Archaeologist (Edinburgh)

Jessica Lumb

Archaeologist (Edinburgh)

Director (Head of Survey)

Graeme Cavers

Director (Head of Survey)